دانستنی های همراه اول

2008/12/10 در 05:03 | نوشته شده در موبایل, ایران | 8 دیدگاه
برچسب‌ها: , , , , , , , , , , ,

hamrahe-aval

آيا می دانيد همه بانك ها و شعبه هايشان صورتحساب همراه اول را می پذيرند؟

توجه داشته باشید که قبل از پرداخت صورتحساب نگاهی به شماره و مشخصات خود در صورتحساب بياندازيد.

چنانچه در ريز مكالمات شما دو يا چند مكالمه در يك بازه زمانی مشاهده شد, احتمالاً از سيستم Hold استفاده كرده ايد.

از تحويل گوشی و سیم کارت خود به دفاتر يا مبادی غير مجاز و افراد ناشناس در داخل و خارج کشور خودداری فرمایید.

چنانچه در شبكه مناسبی قرار نگرفته ايد و امکان تماس میسر نمی شود می توانيد از SMS جهت انتقال اطلاعات استفاده كنيد.

اگر 2 يا 3 بار Pin code اشتباه وارد كنيد سيم كارتتان قفل می شود. اين عملكرد بخاطر جلوگيری از سوء استفاده احتمالی از سيم كارت و گوشی شماست.

ريز مكالمات تلفن فقط به مالك يا وكيل قانونی آن شماره و با در دست داشتن اصل مدارك (شامل: شناسنامه تلفن همراه، كارت شناسايی معتبر و وكالت نامه ی محضری) با حضور در ادارات مناطق مشترکین میسر است.

جهت شكايت از مزاحمت تلفنی هم باید مالك يا وكيل قانونی با در دست داشتن اصل مدارك (شناسنامه تلفن همراه، كارت شناسايی معتبر و وكالت نامه ی محضری) به يكی از ادارات مناطق مشتركين مراجعه نماید.

اگر پیامک شما دریافت نمی شود ممکن است به عواملی مانند: پر شدن حافظه گوشی و سيم كارت، ويروسی شدن آن، ارسال SMS به تلفن ثابت و ترافيك بالای شبكه مرتبط باشد.

برای افزايش ضريب تماسهای موفق و كاهش ترافيك شبكه، سعی نمایید مدت مكالمه را در ساعات پر ترافیک شبکه كاهش دهيد.

امکان پرداخت الکترونیک قبوض از طریق اینترنت، ATM و ساير روش های غير حضوری میسر است. 

نکات ضروری در مورد رومینگ

هر مكالمه ای حتی در صورت مفقود شدن گوشی به عهده ی خود مشترك می باشد. پس توجه فرمایید در مسافرتهای خارج از كشور مواظب گم شدن يا به سرقت رفتن گوشی خود باشيد و در صورت گم شدن یا سرقت سریعا اقدام به قطع آن نمایید.

اگر در نواحی مرزی زندگی می کنید يا در آن نواحی رفت و آمد داريد، به نام شبكه ی روی گوشی خود بسيار توجه داشته باشيد، چرا كه ممكن است شبکه ثبت شده روی گوشی شما، شبكه تلفن همراه ايران نباشد و شما مجبور به پرداخت هزينه مكالمات بين الملل يا اصطلاحاً ‹‹رومينگ›› گردید. به طور مثال چنانچه نام شبکه ی ( IR-TCI ) به نامی ديگر تبديل شود، باید سيستم شبكه موبایلتان از حالت Automatic به حالت Manual درآورده و شبكه ايران یا ( IR-TCI ) را انتخاب کنید.

هزينه های كمتر از 60 ثانيه در مكالمات بين الملل (رومينگ) يك دقيقه محاسبه می شود.

پيش از سفر به خارج از كشور، شناسنامه ی تلفن همراه و آخرين صورتحساب پرداختی را نزد اقوام درجه يك بگذاريد تا در صورت مفقود شدن تلفن همراهتان در خارج از كشور، موضوع در دفاتر ايران قابل پيگيري باشد. ضمنا می توانید به طور همزمان به پست الكترونيكی  Roaming help desk @ irantelecom.ir نيز موضوع را اعلام فرمایید.

برای آگاهی بيشتر از تعرفه های رومينگ بين الملل به http://www.mci.ir منوی خدمات رجوع كنيد. بهتر است قبل از سفر به خارج از كشور به این تعرفه ها توجه فرمایید.

در مسافرتهای خارج از كشور خصوصاً به كشور عراق تحت هيچ شرايطی تلفن همراه خود را در اختيار ديگران قرار ندهید و در موارد بازرسی و يا امانت گذاشتن در هتل اقامت، سيم كارت را از گوشی خارج نموده و نزد خود نگهداريد.

در زمان خريد تلفن همراه دقت فرمایید که هزینه رومينگ یا مکالمه محاسبه نشده در صورتحساب های قبلی وجود نداشته باشد.

به دليل تأخير در دريافت اطلاعات از اپراتورهای كشورهای ديگر ممكن است هزينه مكالمات رومینگ شما مشترک محترم، در دوره های آتی نیز منعکس شود.

گزارش دهی در باره کیفیت سرویس دهی شبکه تلفن همراه

مشترک گرامی کافی است به نشانی http://www.mci.ir مراجعه کرده و به بخش گزارش مشکلات کیفی شبکه در منوی ارتباط با ما بروید. فرم گزارش دهی برای هرگونه اعلام نظر در اختیار شماست.

ضمنا گزارش دهی با تماس تلفنی هم ممکن است: برای این کار ابتدا باید با مرکز ارتباطات مردمی شرکت ارتباطات سیار با شماره 09990 تماس حاصل فرمایید. 

همراه اعتباری

آنچه در مورد سیم کارتهای اعتباری باید بدانید:

به خاطر داشته باشید سیم کارتهای اعتباری پس از برقراری نخستین تماس خروجی (مکالمه یا پیام کوتاه) فعال می شود.

سرویس پاسخگوی خودکار به طور دائم از طریق شماره 444 آماده ارائه اطلاعات زیر است:

آگاهی از مانده اعتبار، تمدید شارژ، تغییر رمز عبور، تغییر زبان و اعلام مفقودی (به شرط دارا بودن رمز عبور)

شارژ سیم کارت اعتباری همراه به صورت استانی است. 

چگونگی افزایش اعتبار

مشترکین همراه اعتباری می توانند کد زیر را از چپ به راست در گوشی خود وارد نمایند:

# شماره رمز کارت شارژ#* 140 *

برای تهیه کارت شارژ به صورت الکترونیکی به سایت شرکت مراجعه فرمایید.

چگونگی آگاهی از مانده اعتبار

برای آگاهی از مانده اعتبار نیز لازم است کد زیر را از چپ به راست در گوشی خود وارد نمایید:

# 11 * 140 *

برای اعلام مفقودی، تعویض سیم کارت، تغییر نام و دیگر خدمات مورد نیاز باید به یکی از واحدهای اجرایی (ادارات مشترکین تلفن همراه) مراجعه فرمایید. در آینده نزدیک سرویس های فوق از طریق دفاتر خدمات ارتباطی نیز ارائه خواهد شد.

چند نکته مهم در باره خرید و فروش

سيم كارتی صفر است كه از فريم خود جدا نشده باشد. پس چنانچه مشترکان گرامی سیم کارتی دریافت کردند که بدون فریم بود یا از آن جدا بود ديگر صفر نيست؛ دقيقاً مثل حالتی كه يك وسيله برقی از كارتن خود خارج شده باشد.

مشترکان محترم! پس از فروش سيم كارت، حتماً سند مالكيت را به نام خريدار كنيد تا در صورت سوء استفاده احتمالی، مشكلی متوجه شما نشود.

اگر خريدار هستيد نيز، سند را به نام خود تنظیم فرمایید تا احتمالا يك سيم كارت به چند نفر فروخته نشود.

به هنگام خريد سيم كارت كاركرده به دفتر خدمات مشتركين مراجعه كرده، قبض ميان دوره ای تهيه و آن را با فروشنده تسویه كنيد تا در آينده پول مكالمه ديگران را شما نپردازيد.

مشترکان گرامی قبل از استفاده حتما از تعرفه های مکالمه و سرویس هر یک از سیم کارت ها مطلع گردید.

در آخرین توصیه هر گونه خرید و فروش سیم کارت با هر شکل و شرایطی چنانچه تحت ضوابط و دستورالعمل دفاتر خدمات ارتباطی صورت نپذیرد از تعهد شرکت ارتباطات سیار خارج است.

در هنگام خريد سيم كارت تلفن همراه از فعال بودن آن در حضور فروشنده اطمينان حاصل فرمائيد.

بهتر است جهت هماهنگی, نام و آدرس فروشنده تلفن همراه را نزد خود نگهداری فرمائيد.

صورتحساب در پیامک و پورتال

دیدن صورتحساب پایان دوره و یا میزان کارکرد میان دوره در هر لحظه که بخواهید امکانپذیر است. مشترکان محترم می توانند از طریق SMS با شماره 30009 و یا نشانی اینترنتی http://www.mci.ir در منوی خدمات و انتخاب «رؤیت اينترنتی آخرین صورتحساب » کلیه اطلاعات لازم را در این مورد دریافت کنند. ضمن اینکه امکان پرداخت اینترنتی نیز در همین بخش مهیاست.

دقت فرمایید پس از پایان هر تماس دکمه قطع ارتباط را فشار دهید. 

چگونگی دريافت قبض تلفن همراه از طريق پيام كوتاه

مشتركين محترم می توانند با ارسال يك پيام كوتاه (SMS) به شماره 30009، از قبض دوره و كاركرد ميان دوره تلفن همراه خود به تفكيك موارد كاركرد تلفن شهری، بين شهری، پيام ‌كوتاه و ساير هزينه ها مطلع شوند. رویه کار بدین شکل است که ابتدا می باید درخواست خود را طبق فرمت های مشخص ارسال کرده و پس از چند لحظه اطلاعات صورتحساب مشترک به شماره آنها به صورت پیام کوتاه ارسال خواهد شد.

برای اطلاع از ساختار پیامک ارسالی و توضيحات تکميلی به سایت http://www.mci.ir منوی خدمات، بخش خدمات غیر حضوری- پيامک صورت حساب مراجعه نمائید.

در مورد سايت شرکت ارتباطات سيار WWW.MCI.IR چه می دانید؟

شرکت ارتباطات سيار جهت تکميل سامانه های الکترونيکی با هدف ارائه خدمات غير حضوری، کاهش سفرهای درون شهری و رفاه حال مشترکين در اين زمينه اقدام به راه اندازی وب سايت (پرتال) شرکت نموده و خدماتی را که از اين طريق قابل ارائه به مشترکين می باشد بر روی آن قرارداده است .

لازم به ذکر است وب سايت اين شرکت در حال به روز رسانی بوده و خدمات و سرويس هايی جدید بر روی آن در حال راه اندازی و اجرا می باشند.

خدمات غير حضوری که در حال حاضر بر روی وب سايت شرکت ارتباطات سيار قابل ارائه به مشترکين سيم کارتهای دائمی و اعتباری می باشد عبارتند از:

1- ثبت نام سيم کارت دائمی

2- ثبت نام سيم کارت اعتباری (288 و 150 هزار تومانی )

3- پيگيری وضعيت ثبت نام حضوری سيم كارت در دفاتر خدماتی

4- رويت اينترنتی آخرين صورتحساب تلفن همراه

5- پرداخت اينترنتی صورتحساب ها

6- نظر سنجی از ارباب رجوع و رسيدگی به شکايات آنها

7- ارتباطات مردمی و رويت پاسخ ارتباطات مردمی

8- فروش شارژ الکترونیکی سیم کارت های اعتباری

9- فروش کارت شارژ اينترنتی

10- کنترل و ثبت سریال گوشی 

ثبت نام اينترنتی سيم کارت دايمی و اعتباری تلفن همراه

سرويس ثبت نام اينترنتی سيم کارت تلفن همراه برای خدمت رسانی بهتر به متقاضيان گرامی راه اندازی شده است. با استفاده از اين سرويس شما می توانيد کليه مراحل ثبت نام را صرفاً از طريق اينترنت انجام داده و از انجام فعاليتهای اضافه، معاف شويد.

جهت اطلاعات بیشتر به راهنمای موجود در سایت شرکت مراجعه نمائید. 

چگونگی پرداخت غير حضوری صورتحساب های تلفن همراه

شركت ارتباطات سيار با همكاری بانك ها، نسبت به فراهم سازی امكاناتی در خصوص پرداخت غير حضوری صورتحساب های تلفن همراه از طريق خودپرداز، تلفن بانك، اينترنت، پيام كوتاه، پايانه فروش و پروتكل وب در سطح كشور فراهم کرده است.

با اين روش ها ديگر لازم نيست مشتركين وقت خود را درترافيك و يا صف طولانی شعب بانك ها صرف نمايند. بلكه در هر ساعت از شبانه روز، درمنزل، يا در محل كار و در هر مكان ديگر حتی خارج از محل سكونت خود می توانند قبض تلفن همراه خود را پرداخت نموده و ديگر نگران تاخير و ديركرد در پرداخت آن نباشند.

لیست بانک ها و روش های فعال آنها به همراه راهنمای نحوه پرداخت قبوض در سایت http://www.mci.ir منوی خدمات، بخش خدمات غیر حضوری – راهنمای پرداخت غیر حضوری قبوض قابل رویت است.

فروش شارژ الکترونیکی

سیستم فروش الکترونیکی شارز سیم کارتهای اعتباری در بسیاری از دفاتر Online راه اندازی شده است. مشترکین همراه اعتباری می توانند با مراجعه به دفاتر خدمات ارتباطی از این سرویس جدید نسبت به خرید آن در مبالغ 100.000ریالی و 200.000 ریالی نهایت بهره برداری را داشته باشند.

ضمنا داشتن شماره سریال شارژ که از طریق این سیستم فروخته می شود به معنی داشتن یک کارت شارژ است. بنابراین در حفظ و نگهداری شماره سریال آن دقت کنید.

توصیه می کنیم خرید شارژ از طریق اینترنت را در زمانی انجام دهید که احتمال قطعی برق و اینترنت در حداقل ممکن باشد تا از خرید ناموفق جلوگیری شود. 

نکته ها

عدم امکان پاسخگویی به شکایات مشترکین

امکان پاسخگویی به شکایات مشترکین در این دو مورد وجود ندارد:

رسیدگی به شکایات مشترکین در مورد صورتحساب های تلفن همراه در صورت گذشتن زمانی بیش از 3 دوره

شکایات مشترکینی که تلفن همراه را از طریق صلح نامه خریداری نموده اند.

نحوه نگهداری سوابق و مدارک مشترکین

برای راهنمایی مشترکان در پیگیری بایگانی سوابق و مدارک در ادارات مشترکین لازم است که موضوعات زیر را مشترکان محترم بدانند:

صورتحسابهای مشترکین تا 6 ماه نگهداری می شود.

فرم درخواست سرویس تا یکسال نگهداری می شود.

تصویر مدارک مربوط به احراز هویت و کنترل مالکیت تا 4 ماه نگهداری می شود.

دانستنی های عدم پرداخت بدهی

به مشترکین محترم توصیه می شود صورتحساب تلفن همراه خود را به موقع پرداخت کنند تا با این گونه رویه های قطع بدهی دچار نشوند.

در صورت عدم پرداخت به موقع صورتحساب دوره ای اخطار قطع بدهی ظرف 10 تا 15 روز پس از مهلت پرداخت مندرج در صورتحساب به صورت پیامک ارسال شده و پس از 72 ساعت از ارسال این پیامک مشمول قطع یکطرفه خواهید شد.

به همراه قطع یکطرفه نیز پیامکی ارسال می شود مبنی بر اینکه ظرف 10 روز آینده تلفن همراهتان قطع کامل خواهد شد.

چنانچه به علت عدم پرداخت بدهی ظرف مدت 2 ماه از تاریخ قطع بدهی، مشترک موجبات وصل مجدد آن را فراهم نیاورد با اخطار کتبی یک ماهه نسبت به سلب امتیاز تلفن همراه قطع شده اقدام خواهد شد. در صورتی که بدهی مورد نظر مازاد بر ودیعه باشد نیز نسبت به قطع سایر امکانات مخابراتی و توقیف سایر ودایع مشترک متناسب با میزان بدهی و نیز در صورتی که مبلغ بدهی مازاد بر ودیعه از طریق فوق امکان پذیر نباشد وصول مبلغ بدهی از طریق مجاری قانونی پیگیری می شود.

چنانچه مشترک یا وکیل قانونی به پرداخت دیون خود اقدام کند و تقاضای برقراری مجدد تلفن همراه سلب امتیاز شده را داشته باشد، در صورتی که شماره مشترک به کسی واگذار نشده باشد با دریافت هزینه دائری مجدد در اولویت واگذاری قرار خواهد گرفت.

ثبت نام اينترنتی سيم کارت دايمی و اعتباری تلفن همراه در پرتال شرکت ارتباطات سیار

سرويس ثبت نام اينترنتی سيم کارت تلفن همراه برای خدمت رسانی بهتر به متقاضيان گرامی راه اندازی شده است. با استفاده از اين سرويس شما می توانيد کليه مراحل ثبت نام را صرفاً از طريق اينترنت انجام داده و از انجام فعاليتهای اضافه، معاف شويد.

جهت اطلاعات بیشتر از راهنمای موجود در سايـت شرکت استفاده نماييد.

نکاتی درباره رومینگ بین الملل

آیا می دانید در صورت دارا بودن کارت اعتباری، از طریق پورتال همراه اول در هر کجای دنیا می توانید اقدام به پرداخت صورتحساب خود نمایید؟

با توجه به گران بودن نرخ رومینگ بین الملل در اپراتورهای کشورهای دیگر و نیز محاسبه نرخ رومینگ آن اپراتورها به صورت دقیقه ای به مشترکان محترم توصیه می شود از تکرار تماس های ناموفق بپرهیزند.

لازم به یادآوری است ارزان ترین نرخ رومینگ بین الملل در منطقه به همراه اول تعلق دارد.

روش های فروش شارژ سیم کارت های اعتباری

آیا می دانید که در حال حاضر 4 سیستم فروش برای شارژ سیم کارتهای اعتباری وجود دارد:

1- فروش شارژ از طریق کارت شارژ (از طریق دفاتر بخش خصوصی و عاملین فروش)

2- فروش شارژ از طریق سیستم شارژ الکترونیکی یا اصطلاحا اینترانت (نصب شده در برخی دفاتر بخش خصوصی سطح کشور)

3- فروش مستقیم شارژ از طریق اینترنت (برای مشترکانی که دارای کارت اعتباری بانکهای عضو شتاب بوده و به اینترنت دسترسی دارند)

4- فروش شارژ از طریق پایانه های فروش POS (در حال حاضر نصب شده در مراکز دولتی و برخی دفاتر خصوصی سطح تهران)

آیا می دانید که قیمت فروش شارژ سیم کارتهای اعتباری در هر کدام از شکل های فروش یکسان است و هم چنان شارژها با قیمت های 100.000 ریالی و 200.000 ریالی به فروش می رسد؟

مشترکان گرامی بدانند که چنانچه هنوز شارژ قبلی شما اعتبار داشته باشد با خرید کارت شارژ جدید مبلغ اعتبار شارژ قبلی به اعتبار شارژ یا اعتبار مکالمه افزوده می شود.

داشتن شماره سریال شارژی که از طریق سیستم های الکترونیکی فروخته می شود، در صورتی که از آن استفاده نشده باشد به معنی داشتن یک کارت شارژ است. بنابراین در حفظ و نگهداری شماره سریال آن دقت کنید.

دانستنی های شارژ سیم کارت های اعتباری

مشترکان محترم لازم است در مورد خرید شارژ به موضوعات زیر توجه کنند:

در صورتی که شارژ سیم کارت اعتباری را از دفاتر بخش خصوصی تهیه می کنید حتما خرید را از گیشه انجام داده و شخصا شارژ را از مسوول فروش دفتر دریافت کنید و توصیه می شود در همان زمان شناسه شارژ را در گوشی خود وارد کنید.

مشترکان عزیز لازم است به خاطر بسپارند که شناسه های شارژ خود را پس از وارد کردن معدوم کنند تا از سوء استفاده های احتمالی جلوگیری شود.

گزارش ها و آمارها

مشترکان گرامی همچنان توصیه می کنیم سیم کارت های قسطی نخرید چرا که آمارها نشان می دهد درصد مشکلات و سوء استفاده ها از این موضوع در حال افزایش است.

بر اساس آمارهای به دست آمده در حدود 20 درصد پیامک هایی که ارسال نمی شود به دلیل پر شدن حافظه گوشی مشترکان یا در دسترس نبودن آنهاست.

برآورد های آماری نشان می دهد که زنان بیش از مردان پیامک ارسال و دریافت می کنند و نسبت آن 51 به 49 درصد می باشد.

منبع: شرکت ارتباطات سیار ایران

Advertisements

8 دیدگاه »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

 1. سلام

  عید قربان مبارک.

  یا علی

 2. شما با نام خوشمزه چون توتك لينك شدي لطفا مار رو با نام شهر كامپيوتر و لينك http://www.pccity.ir لينكمان كنيد
  ممنون ..

 3. salam hamrahe aval enteghale sharj nadare?

 4. سلام
  از روی شناسه کارت چگونه می توان به رمز آن دسترسی پیدا نمود؟

 5. خيلي ممنون

 6. سلام موبایل من 9 ماه قطع شده 105 هزار تومان بدهکارم میتونم با 2قسط پرداخت کنم؟ممنون

 7. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice
  quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these
  days.

 8. WOW just what I was looking for. Came here by searching for خرید
  گوشی دست دوم


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


Entries و دیدگاه‌ها feeds.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: