تهران؛ پایتخت وبلاگ نویسی جهان

2008/11/07 در 00:04 | نوشته شده در اینترنت, اخبار آی تی, علمی, عمومی | ۱ دیدگاه
برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,

طبق آخرین گزارش سایت تكنوراتی، معروف ترین موتور جست و جوی وبلاگ ها در اینترنت در سال
۲۰۰۷
میلادی تعداد وبلاگ ها ۷۵ میلیون عدد ذكر شده است و همچنین آمده است هر روز ۱۲۰هزار وبلاگ جدید به ثبت می رسد، یعنی ۱/۴ وبلاگ در هر ثانیه، روزانه ۱/۵ میلیون پست جدید در وبلاگ ها نوشته می شود. یعنی ۱۷ پست در هر ثانیه كه كماكان بیشترین پست های جدید در روز مربوط به وبلاگ های انگلیسی زبان است. ۷۳ درصد كسانی كه رایانه شخصی دارند، دارای وبلاگ هستند و زبان ژاپنی زبان اول در وبلاگ نویسی است. پس از آن انگلیسی و چینی در رتبه های بعدی قرار دارند. زبان فارسی كه تا این اواخر جزو ۱۰ زبان اول وبلاگ نویسی بود, حالا با كنار زدن زبان هایی مثل فرانسوی، روسی و ایتالیایی جزو ۵ زبان اول محسوب می شود.

بشر در چند سال اخیر قدم در دنیای جدیدی گذاشته است كه بدون شك یكی از مهم ترین دستاوردهای آن تحول و دگرگونی اساسی در ارتباط با نحوه نشر اطلاعات است. وبلاگ یا بلاگ نمونه ای در این زمینه بوده كه با توجه به ماهیت اینترنت و ویژگی دو طرفه بودن وب و تنوع در كاربرد هایش در كانون توجه علاقه مندان قرار گرفته و همچنان در حال رشد و گسترش است. اولین نرم افزار جامع و سیستماتیك به منظور ایجاد وبلاگ در سال ۱۹۹۹ ارائه و از آن زمان تاكنون میلیون ها وبلاگ جدید ایجاد شده است. تا اواسط سال ،۲۰۰۰ بیش از یك هزار وبلاگ ایجاد و این رقم تا اواسط سال ۲۰۰۲ به بیش از نیم میلیون رسید. وبلاگ این سرعت چشمگیر را مدیون چندین عامل است:

اول: محدودیت زمانی و تعدد و پراكندگی منابع اطلاعاتی، دسترسی به كل مطالب در مورد یك موضوع خاص را مشكل خواهد كرد، در این زمینه وبلاگ مناسب ترین بستر برای تمركز و نظم بخشیدن به اطلاعات است.

دوم: امكان جدید مدیریت دانش و تجارب شخصی است. این امكان به اضافه عدم وجود انحصار در حوزه عملكرد آن، آزادی عمل بلاگر را در ارائه خلاقیت در وبلاگ شخصی خود تضمین می كند.

سوم: فرصت ها و پتانسیل های مناسبی است كه پدیده وبلاگ برای یك وبلاگ نویس در جامعه شبكه ای ایجاد می كند. همچنین چرخش آزادانه اطلاعات و دامنه وسیع كاربران، ارتباط شغلی مؤثر و قدرت وبلاگ ها در سهولت روزآمد شدن از دیگرعواملی است كه آنها را از حیث سرعت و كیفیت محتوا رو به جلو سوق می دهد.

به روزرسانی وبلاگ ها كه در حال حاضر به طور متوسط هر سه روز یك بار انجام می شود، به راحتی از طریق میز كار یا یك تلفن همراه امكان پذیر است. یكی از تولیدكنندگان نرم افزار بلاگر در پاسخ به این سؤال كه چرا وبلاگ ها تا این اندازه متداول شده اند، می گوید: علت این موضوع به این مطلب بر می گردد كه افراد چیزی برای گفتن دارند. در دنیایی كه شاید فرصتی برای گفتن به آنان داده نمی شود و یا امكان بیان عقاید و نظرات خود را ندارند ولی می دانند كه می بایست بگویند. شاید وبلاگ بهترین گزینه در این رابطه باشد.

وبلاگ یا وب نوشت صفحاتی از یك وب گاه یا سایت اینترنتی متشكل از مطالب كوتاه به نام پست با محتوای اندیشه، اطلاعات و خاطرات روزانه شخصی و پیوند هایی است كه به ترتیب زمانی از جدید به قدیم قرار گرفته اند. در مورد تشخیص میان یك وبلاگ و یك وب سایت قانون مدونی وجود ندارد لیكن سه مشخصه متمایز كننده وبلاگ ها از دیگر صفحات اینترنتی عباتند از:

نظم تاریخی معكوس مطالب، برچسب زمان برای هر مطلب و آرشیو مطالب قدیمی تر كه به سادگی قابل دسترسی است.

جورن بارگر كه نخستین بار در سال ۱۹۹۷ واژه وبلاگ را كه از هم آمیزی دو واژه web و log به معنی پرونده هایی كه گزارش وقایع رخ داده در رایانه را ثبت می كنند، به كار برد می گوید: تصور من در سال ۱۹۹۷ از وبلاگ پدیده ای بود برای شفاف سازی بیشتر در وب كه هر وبلاگ در شبكه های پیچیده اینترنتی، لیستی خواهد بود از لینك هایی كه نگارنده اش در حین وبگردی، آنها را بهترین یافته است و من طی چند سال آموختم كه یك وبلاگ به معنی كامل كلمه، لیستی از لینك هایی كه شما می خواهید ذخیره شان كنید یا آنها را به اشتراك بگذارید، است.

یك وبلاگ از نظر مضمون، نویسنده و قالب بندی آن طبقه بندی می شود. موضوعات غالب مطرح شده در یك بلاگ كاملاً به علاقه مندی های مؤلف خود بازمی گردد. همچون سیاست، اقتصاد، ادبیات، سرگرمی، علمی و یا حتی مجموعه ای از تمام اینها. دیو واینر كه بنا به نظر برخی وبلاگ نویسان دارای طولانی ترین وبلاگ است، می گوید: وبلاگ ها سایت های روزآمدی هستند كه غالباً به مطالب و مقالات موجود در وب، همراه با دریافت نظرات خوانندگان اشاره دارند. وبلاگ در واقع نوعی تور پیوسته با یك راهنمای انسانی است، سیاست های وبلاگ نویسان متفاوت است لیكن ساختارها، شكل و اساس كلیه وبلاگ ها مشابه هستند.

از میان دو دسته اصلی وبلاگ های شخصی و گروهی، وبلاگ های شخصی در ایران رواج بیشتری دارند. این نوع وبلاگ اغلب بر روی نرم افزارهای میزبان ایجاد می شوند و به ندرت وبلاگ فارسی دیده می شود كه از میزبان شخصی و نرم افزار اختصاصی با توجه به هزینه بالای آن در كشور ما استفاده كند. قالب بندی هایی كه برروی سایت های مختلف برای وبلاگ نویسی قرار می گیرند به پنج صورت نوشتاری، فوتوبلاگ، ویدئوبلاگ و پادكست و موبلاگ مورد استفاده كاربران است.

فوتوبلاگ: نوعی وب نوشت است كه هر یادداشت آن را یك تصویر تشكیل می دهد كه معمولاً توسط صاحب فوتوبلاگ گرفته شده و گاه توضیحی كوتاه در مورد تصویر به آن ضمیمه شده است.

ویدئوبلاگ: یكی از شاخه های بلاگین است كه در آن قاعده منظم تركیبی از فیلم ها و یا لینك فیلم ها كه با متون و تصاویر دیگر پشتیبانی می شود.

پادكست: یا پاد پخش هم انتشار مجموعه ای از پرونده های رسانه دیجیتال در اینترنت است كه توسط كاربران معمولاً بر روی یك پخش كننده موسیقی دیجیتال قابل دریافت و پخش است.

موبلاگ: نیز وبلاگ نویسی به وسیله تلفن همراه و ارسال مطالب و تصاویر از طریق sms است.

در كشور ما به دلیل راحت تر بودن استفاده از نوع نوشتاری در سیستم های موجود و انتقال آسان تر پیام و بار احساسی آن از طریق كلمات این نوع مورد استقبال است. در حال حاضر سرویس های میهن بلاگ، پرشین بلاگ، بلاگ اسكای، بلاگفا فعال ترین خدمات ایجاد وبلاگ را به كاربران ارائه می دهند.

علیرضا شیرازی، مدیر بلاگفا معتقد است: وبلاگ نویسان سرویسی سریع، قابل اعتماد و آسان می خواهند و امكانات در اولویت بعدی است. آنچه مردم از وبلاگ نویسی می خواهند جایی است كه بتوانند به راحتی مطالبشان را بنویسند آدرس مشخص و آسان داشته باشند و آنچه را كه می خواهند با كمترین محدودیت منتشر كنند. یك وبلاگ در پی پاسخ به ۷ سؤال ایجاد می شود:

۱- آیا واقعاً به وبلاگ نیاز دارم.

۲- مخاطبین وبلاگ من چه اشخاصی هستند.

۳- هدف من از ایجاد وبلاگ چیست.

۴- به مسائل مربوط به وبلاگ چقدر زمان اختصاص خواهم داد.

۵- كدام یك از انواع مختلف وبلاگ نیازهای من را برآورده می كند.

۶- برنامه آینده ام برای توسعه وبلاگ چیست.

۷- چگونه وضعیت موفقیت وب نوشت خود را بررسی خواهم كرد.

روش معمول برای داشتن یك فضا یا Domain در دنیای مجازی اینترنت ثبت نام در یكی از سایت های ارائه دهنده رایگان این گونه سرویس ها و استفاده از راهنمایی هایی است كه گام به گام در خود سایت صورت می پذیرد. به این ترتیب هر شخص قادر خواهد بود در كمترین زمان و با داشتن هر میزان اطلاعات در زمینه كامپیوتر و اینترنت، یك وبلاگ شخصی داشته باشد. یك بلاگر خوب باید هم دارای مهارت در زمینه نوشتن و هم مهارت های خاصی در زمینه ویرایش باشد. بلاگرها اغلب مجموعه ای از اطلاعات و مهارت ها را در زمینه های متفاوت در اختیار علاقه مندان قرار می دهند. از مهم ترین تحولات در ارتباط با وبلاگ ارتقای سطح كیفیت و كمیت آن از یك دفترچه خاطرات شخصی به یك روزنامه اینترنتی تخصصی است كه در هر پست حرف تازه ای متناسب با جهت گیری نویسنده خود دارد. در این زمینه صاحب نظران یك بلاگر را به فردی تشبیه می كنند كه مدت ها فرصت سخن گفتن نداشته است طبیعی است به محض این كه مجال اظهار عقیده می یابد فریاد می زند، اما به تدریج روند بیان او معقول تر می شود و به تولید معنای بیشتر و افزایش غنای محتوا خواهد پرداخت. وبلاگ نویسی ادبیات مخصوص به خود را دارد كه متناسب با هدفی تعیین می شود كه بلاگر از وبلاگ نویسی دنبال می كند. این شیوه نگارش در اكثر موارد غیر رسمی، شخصی و نه چندان جدی است. صمیمیت در نوشته های وبلاگ و دوری از آداب و تشریفات خبرگزاری ها برگ برنده نوشته های وبلاگی است. بر مبنای آمارهای جهانی ایران از نظر وبلاگ نویسی در رتبه سوم جهان بعد از امریكا و كویت قرار دارد. وبلاگ های فارسی در دنیا مقام سوم را دارا هستند و تهران لقب پایتخت وبلاگ دنیا را به خود اختصاص داده است. همچنین ۳۱ آگوست از طرف جمعی از وبلاگ نویسان جهان روز جهانی وبلاگ نام گرفته است. هدف از این نام گذاری این است كه بلاگرها باید روزی را به شناختن وبلاگ های بلاگرهایی از كشورهای دیگر با علاقه مندی های متفاوت اختصاص دهند. در این روز بلاگرها این وبلاگ ها را به خوانندگان خود معرفی می كنند. جامعه وبلاگ نویسان را اقشار مختلف تشكیل می دهند. از كارشناسان فناوری اطلاعات گرفته تا سیاستمداران، صاحبنظران مسائل اقتصادی، دانشمندان، روزنامه نگاران، ادیبان، وكلا، دانشجویان و دانش آموزان.

وبلاگ و وبلاگ نویسی همچنان روند توسعه و گسترش خود را ادامه داده و هر روز بر تعداد وبلاگ نویسان افزوده می شود. انتشار دانش و تجارب شخصی در قالب وبلاگ ها، گزینه ای پیشرفته و مناسب در ارتباط با امر تحقیقات و اطلاع رسانی صحیح و به موقع است. توسعه پایدار در هر كشوری مستلزم ارج نهادن به امر تحقیق و پژوهش و اطلاع رسانی سریع و صحیح است. در صورتی كه پدیده وبلاگ نویسی را از این زاویه مورد توجه قرار دهیم به جایگاه ارزشمند آن در ایجاد شبكه های گسترده نشر دانش و ارتباطی بیشتر پی خواهیم برد.

نفیسه ابراهیم زاده انتظام

Advertisements

۱ دیدگاه »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

  1. سلام
    اگه مایل به تبادل لینک هستید ما رو با نام
    انجمن فناوری اطلاعات دانشگاه بیرجند
    لینک کنید و بعد به ما خبر بدید تا با چه نامی شما رو لینک کنیم
    ممنون


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


Entries و دیدگاه‌ها feeds.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: