وبلاگ‌ها در هفته‌ای كه گذشت: 2

2008/03/15 در 05:08 | نوشته شده در وبلاگ نویسی, اینترنت, ایران, عمومی | بیان دیدگاه

اين روزها، روزهای خانه تكانی است. روزهای خريد نوروزی، تلاطم، عجله، راه رفتن ‌های غيرعادی، محاسبه عملكردهای يك ساله و… در اين گير و دار، برخی ‌ها در ميان خانه تكانی ‌های مرسوم سال نو، در دل خود نيز خانه تكانی می ‌كنند و آخرين واژه ‌های برگرفته از دل نوشته‌های سال 86 را به رشته قلم آورده و در دنيای مجازی، حال و هوای خاصی را به خانه وبلاگ ‌هايشان بخشيدند.
به گزارش
ايسنا، با شروع خانه ‌تكانی وبلاگ ‌ها، حس و حال از بهار و نوروز نوشتن در وبلاگ ‌نويسان به اوج خود رسيده است، به طوری كه همه وبلاگ ‌ها سوژه ‌های هميشگی خود را كنار گذاشته‌اند و فقط از حال و هوای عيد می ‌نويسند.
در اين بين نوشتن از سنت
‌ها و آيين‌ های نوروزی، سفره هفت ‌سين، چهارشنبه سوری، خريد عيد و خانه ‌تكانی تا گله ‌مندی از شلوغی و ترافيك به سوژه اصلی وبلاگ ‌نويسان تبديل شده است.
اين در حالی است كه ايران 86 در حالی با آخرين روزهای سال خداحافظی می ‌كند كه بايد در اين چند روز پايانی، سرنوشتی برای چهار سال آينده خود كه همان انتخابات مجلس شورای اسلامی است، رقم بزند.
وبلاگ ‌ها علاوه بر آنكه بوی بهار می ‌دهند، رنگ و لعابی انتخاباتی به خود گرفتند. آنچه در وبلاگ ‌های انتخاباتی بيش از همه مشهود است، تبليغ ‌های ريز و درشت كانديداهای انتخاباتی است. در اين ميان وبلاگ ‌نويسان در مطالبشان از كانديدا يا حزب مورد نظر خود حمايت می ‌كنند و يا در برخی موارد حتي خود كانديداها به ايجاد وبلاگ اقدام كرده‌اند.

به اين ترتيب در هفته‌ای كه گذشت، تحليل مساله انتخابات، استقبال از عيد نوروز و چهارشنبه سوری موضوعاتی بودند كه قلم ‌های وبلاگ ‌نويسان را تحت ‌الشعاع خود قرار داده بود.

*بوی عيد، بهار، نوروز، هفت ‌سين…*
بوی عيد برای همه آشناست و اين روزها همه آن را حس می ‌كنيم…

بر اين اساس در وبلاگی به نشانی http://11235.blogfa.com آمده است: بوی عيد داره مياد. هوا رو که بو بکشی می ‌فهمی. به شرط اينکه توی تهران نباشی! چون گلوت از بوی دود می ‌سوزه! بعضی وقت‌ها دلم می ‌خواد تصور کنم روی يک تپه بلند مفروش با چمن سبز ايستادم و به کوه ‌های بنفشی که يکی يکی کمرنگ ‌تر می ‌شن تا به آسمون آبی می ‌رسن نگاه کنم. بوی علف تازه همراه با نسيمی خنک و چشم اندازی بی پايان …
کوچک که بودم عيد برام سفره هفت ‌سينی بود که مادر بزرگم می ‌چيد. يک قران بزرگ داشت با جلد بنفش رنگ که لابلای اون پر بود از اسکناس ‌های تا نخورده. يک کاسه بزرگ سفال ميبد داشت که سفيد بود و دور تا دورش پر از ماهی ‌هايی که در حال شنا بودن. دو تا ماهی سرخ هم درونش وول می ‌خوردن. هميشه دو تا ماهی. بعد هم ديد و بازديد و آجيل و شيرينی و عيدی و عيدی و عيدی…
برای من، سال جديد با سال ‌های ديگر متفاوت خواهد بود. ولی هميشه به اين اعتقاد داشته‌ام که نبايد از آرزوها با صدای بلند ياد کرد. وقتی بيان می ‌شن بر باد می ‌رن.

آرزو ها تونو در دلتون نگه دارين و برای برآورده شدن آرزوی ديگران دعا کنيد، وگرنه لحظه سال تحويل هيچ فرقی با بقيه روزهای خدا نداره.

در وبلاگی به نشانی http://nilofar333.blogfa.com هم آمده است: بوی بهار می ‌آيد و تبسم نسيمی كه از سمتی آشنا می ‌وزد و بر گونه‌هايم بوسه‌ شادابی می ‌زند….
درختان به رقص نوروزی در آمده‌اند
مردمان خانه ‌هاشان را به اندازه‌ زيبايی مهتاب آرايش می ‌كنند…

در وبلاگ ديگری به نشانی http://saharee.blogfa.com نيز درباره ماهی قرمز عيد آمده است: شنيده‌ايم اين ماهی قرمزهای خوشگل و بامزه از پنجاه سال پيش وارد آيين نوروز ايرانی شده و هيچ ربطی به ما نداشته و اين حرف‌ها. باز هم شنيده‌ايم اين موجودات زيبا به خاطر سود جويی‌ های يک عده سر سفره هفت‌ سين می ‌آيند.

در وبلاگ ديگری به نشانی http://havayehamishe.blogfa.com هم درباره خانه ‌تكانی عيد به عنوان يكی از سنت ‌های هميشگی خانواده‌های ايرانی آمده است: خانه‌تکانی از آئين ‌های نوروز است. ده پانزده روز مانده به نوروز (سال نو) خانه تکانی شروع می ‌شود. در اين آئين، همه وسايل خانه، گردگيری و شستشو می ‌شود و پاک و پاکيزه می ‌گردد.
چنان زوايای خانه را می ‌روبند که اگر تا يک سال ديگر هم آن زوايا از چشم خانم خانه پنهان بماند يا فرصت پاکيزه سازی آن‌ها به دست نيايد، قابل تحمل باشد!
نوروز، از جشن ‌های باستانی ايرانيان است. در زمان ‌های کهن، جشن نوروز در نخستين روز فروردين (معمولاً مطابق با 21 مارس) آغاز می ‏شد، ولی مشخص نيست که چند روز طول می ‏کشيده ‏است. در بعضی از دربارهای سلطنتی جشن‏ يک ماه ادامه داشته ‌است. مطابق برخی از اسناد، جشن عمومی نوروز تا پنجمين روز فروردين بر پا می ‏شد، و جشن خاص نوروز تا آخر ماه ادامه داشت. شايد بتوان گفت، در طی پنج روز اول فروردين جشن نوروز جنبه ملی و عمومی داشت، در حالی ‌که طی باقيمانده ماه، هنگامی ‏که پادشاهان مردم عادی را به دربار شاهنشاهی می ‏پذيرفتند جنبه خصوصی و سلطنتی داشت.
پس از خانه تکانی، نوبت سبزه کاشتن می ‌شود. مادران حدود يک هفته مانده به نوروز، مقداری گندم و عدس و ماش و شاهی در ظرف‌هايی زيبا می ‌ريزند و خيس می ‌دهند تا آهسته آهسته برای سفره نوروزی آماده گردد.

در وبلاگی به نشانی http://faryadefarda.blogfa.com درباره خريد عيد و شلوغي خيابان ‌ها آمده است: دوباره نزديك عيد شد. خيابان ‌ها شلوغ و هر كسی در فكرآن است كه چی بخره، كدوم مارك و…چقدر شده به كسايی فكر كنيم كه در همين شب عيد پولی ندارن تا خريد كنن و بدتر اينكه بعضی ما آدما اين‌ها رو فراموش كرديم.
نزديك عيده… تا حالا شده وقت سال تحويل اين آدما را ياد كنی؟ فكر كنی يك پدر چقدر سختشه ببينه كه بچه‌هاش چيزی برای پوشيدن ندارن. خدا كنه هيچ پدری هيچ وقت شرمنده بچه ‌هاش نشه. نزديك عيده… يادمون نره كسايی هستن كه نياز به محبت ما دارن…گاهی وقتا بد نيست يك كم بشينيم به دور و برمون خوب فكر كنيم.
يك كم به خودمون بيايم… شب عيده… ميشه هميشمون شب عيد باشه، مهم هفت سين نيست… مهم اينه كه هميشه دلمون سبز باشه… مهم اين نيست كه چی بپوشيم، كجا بريم؟ مهم اينه كه به فكر همه باشيم. خوب پوشيدن عيب نيست، عيب اونه كه فقط خودمونو ببينيم…

*انتخابی ديگر…*
انتخابات و حواشی آن سوژه ديگر وبلاگ ‌نويسان در اين هفته بود.

در وبلاگی به نشانی http://parsazand.blogfa.com بر مشاركت در انتخابات و مهم‌تر از همه درست انتخاب كردن و اكتفا نكردن به شعارهای دهن پر کن برخی نامزدها تاكيد شده است: از اينکه مردم با شور و شوق حضور پيدا می ‌کنند، خيلی خوبه. ولی چه بهتر که بدونند جايگاه مجلس چيه. نبايد فقط به شعارهای دهن پر کن برخی نامزدها اکتفا کرد و با آن شعارها برای خود رويا پروری کنند و ماه و ستاره بچينند. تنها به وزن شجاعت و جسارت و برش نامزد نگاه کنند که آيا اين کاره است يا نه؟ باقی کارها مثل توسعه فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و سياسی خودش مياد. خلاصه بهتر مراقب کلاه خودمان باشيم . درست انتخاب کنيم.
پس حتما شرکت کنيم و حتما درست انتخاب کنيم…

در وبلاگ ديگری به نشانی http://sayedati.blogfa.com هم در مطلبی بر لزوم سكوت نكردن مردم و از سويی شركت در انتخابات تاكيد شده است: حضور مهم است و گاه تعيين کننده … بی ‌حوصلگی نکنيم…
اين روزها سکوت، ياری شيطان است.
اين روزها سکوت، خيانت است در امانتی که خدا به رسولش داد تا به مردم بسپارد؛ امروز دينتان را کامل کردم، و رسول او صلی الله عليه و اله فرمود من در ميان شما دو چيز می گذارم …
به خدا اگر از اهميت حضور ننويسيم مسئوليم.
به خدا امروز هم سکوت، چراغ سبزی ‌ست که ياری شيطان را فرياد می ‌زند.

*چهارشنبه ‌سوری و خاطره ‌های خوب و بد*
«چهارشنبه سوری» به عنوان يكی از آيين ‌ها در پايان سال معرفی شده است. البته ذكر اين گفته نيز ضروری است كه بسياری از وبلاگ‌ نويسان كشورمان بر اين عقيده‌اند كه آيين برجسته گراميداشت آخرين چهارشنبه سال، هرگز نبايد به دليل آلودگی به حواشی زايد، آن چنان در اذهان مردمان نقش ببندد كه يادآوری آن خاطره را هرگز نشايد!

بر اين اساس در وبلاگی به نشانی http://zenderood.blogfa.com آمده است: يکی از آئين‌های سالانه ايرانيان چهارشنبه سوری است. ايرانيان آخرين سه شنبه سال خورشيدی را با بر افروختن آتش و پريدن از روی آن به استقبال نوروز می روند. چهارشنبه سوری، يک جشن بهاری است که پيش از رسيدن نوروز برگزار می شود.
مردم در اين روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهايشان مراسمی را برگزار می ‌کنند که ريشه‌اش به قرن‌ها پيش باز می گردد.

در وبلاگ ديگری به نشانی http://mozhgan1990.blogfa.com نيزآمده است: هرسال با آغاز اسفندماه تب و تاب فرا رسيدن سال نو همه‌جا را فرا می ‌گيرد، دراين ميان آنچه كه بيشتر ذهن جوانان را به‌خود مشغول می ‌كند، برگزاری مراسم چهارشنبه آخرسال (سوری) است، اما در چند سال گذشته اين شب به يادماندنی به‌علت استفاده از مواد محترقه خطرناك به شبی ترس‌آور و دلهره انگيز تبديل شده ‌است.

Advertisements

نوشتن دیدگاه »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


Entries و دیدگاه‌ها feeds.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: