همه چيز در مورد تلفن‌هاي همراه (قسمت دوم)

2008/01/16 در 04:43 | نوشته شده در موبایل | بیان دیدگاه
برچسب‌ها: , , ,

درمقاله قبل ، راجع به تقسيم بندي تلفن‌هاي همراه از نظر شکل ظاهري، سيستم عامل‌هاي آنها و غيره… بحث کرديم. در اين مقاله مطالبي راجع نحوه آنتن دهي تلفن‌هاي همراه، انواع کارت‌هاي حافظه و کدهاي مخفي تلفن‌هاي همراه مي‌خوانيم.

ارتباط آنتن دهي مناسب با تلفن‌هاي همراه !
بارها از بسياري از فروشندگان موبايل، يا از نزديکان و يا حتي در روزنامه‌ها و مجلا‌ت معتبر در مورد آنتن‌دهي بهتر و قدرت‌گيرندگي بيشتر مدل خاصي از گوشي‌هاي همراه مطالبي شنيده يا خوانده ايد. اما شايد جالب باشد که بدانيد بسياري از اين مطالب واقعيت ندارند و در واقع ارتباط آنتن دهي مناسب تماما به نوع و مدل گوشي بر نمي‌گردد، بهره‌برداري از اولين فاز شبكه تلفن همراه كشور در مرداد ماه سال 1373 در شهر تهران با استفاده از 176 فرستنده و گيرنده در 24 ايستگاه راديويي و با ظرفيت 9200 شماره آغاز شد.
همانطور که مي ‌انيد در ابتداي ورود سيستم‌هاي تلفن‌هاي همراه، استانداردهاي موجود براي سيستم آنالوگ طراحي شده بود و همه با آن استانداردها ، دستگاه‌هاي جديد را بررسي مي‌کردند. در سيستم آنالوگ قدرت بيشتر دستگاه موبايل باعث برد بيشتر دستگاه و کيفيت صداي بهتر مي‌شد.در دستگاه‌هاي آنالوگ عوامل مختلفي مانند قدرت فرستنده و گيرنده، قدرت باتري دستگاه، وضعيت آب و هوا و محيطي که دستگاه در آن قرار داشت، در برد و قدرت دستگاه بسيار موثر بود. اما در سيستم
GSM استانداردهاي آنالوگ بي ‌ارزش است.
با گسترش و بهبود شبکه‌هاي
GSM نيازي به قدرت بالا‌ي گوشي‌ها نيست. اما با تمام اين توصيف‌ها چرا باز هم بسياري از مردم اعتقاد دارند که آنتن دهي بعضي از تلفن‌هاي همراه بهتر است؟
براي پاسخ به اين سوال بايد بگويم که گوشي‌ها در عمل به صورت يکنواخت کار نمي‌کنند، حتي اگر در يک گروه قرار داشته باشند، بعضي بهتر و بعضي ضعيف‌تر عمل مي‌نمايند. ولي چرا؟
بايد بدانيد هر گوشي، نرم‌افزار مخصوصي براي کار با شبکه دارد و تنظيمات آن بطور پيش‌فرض توسط کارخانه صورت گرفته است تا با اکثر شبکه‌ها به خوبي کار کند. ممکن است شبکه مورد نظر شما به‌طور کامل با اين تنظيمات هماهنگ نباشد يا گوشي براي کار با يک شبکه خاص تنظيم شده باشد و يا اين‌که نسخه نرم‌افزاري که تنظيمات بهتر را شامل مي‌شود روي گوشي موردنظر نصب نباشد.
نکته ديگر که بايد به آن اشاره کرد وجود گوشي‌هاي غير قانوني در بازار است. بايد بدانيد در بعضي از کشورهاي خارجي بعضي از شرکت‌هاي توليد کننده موبايل، گوشي‌ها را به همراه سيم کارت به فروش مي‌رسانند که در بسياري از موارد قيمتي کمتر از تلفن‌هاي همراهي است که بدون سيم کارت به بازار ارائه مي‌شوند، دارد و تنظيمات مربوطه را نيز با شبکه هاي مخصوص به خود انجام مي‌دهند، که در بعضي از موارد اين نوع گوشي‌ها توسط افراد سودجو بطور غير قانوني وارد کشورهاي ديگر از جمله ايران مي‌شود و پس از باز کردن قفل نرم‌افزاري اين نوع گوشي‌ها با مدارک جعلي به فروش مي رسند. اين دستگاه‌ها به خاطر تنظيمات اوليه که به شبکه خاصي اختصاص دارد نمي‌توانند با شبکه موبايل ايران به خوبي هماهنگ شوند. مسلما نبايد انتظار داشته باشيد که اين نوع گوشي‌ها به صورت نرمال آنتن دهي و کارايي داشته باشند و هنگامي که فرد براي رفع مشکل به مراجع مربوط مراجعه نمايد در جواب به او گفته مي‌شود که ايراد از شبکه است و گوشي سالم است.
در بعضي از موارد هم بعضي از شرکت‌ها به صورت رايگان گوشي هايي جهت تست وارد بازار مي‌کنند که شخص بدون اطلاع از اين مسئله اقدام به خريد اين نوع گوشي مي‌کند.

کارت حافظه
کارت ‌هاي حافظه به ‌منظور افزايش فضاي پيش فرض وسايل الکترونيکي و ديجيتالي طراحي شده‌اند، با پيشرفت قابليت‌هاي تلفن‌هاي همراه (مانند پخش انواع فايل‌هاي صوتي و تصويري قابليت فيلمبرداري و عکاسي و…) نياز به فضاي حافظه بيشتر در اين دستگاه‌ها بيشتر به چشم مي‌خورد. در اين بين، کارت‌هاي حافظه داراي تحول عظيمي شدند وشرکت‌هاي سازنده اين نوع کارت‌هاي بصورت جدي تر فعاليت خود را از سرگرفتند. کارت‌هاي متعددي در بازار يافت مي‌شود که در حجم‌هاي مختلف هر کدام به منظور خاصي طراحي و ساخته شده‌اند. در اينجا بصورت کلي راجع به انواع کارت‌هاي حافظه بحث مي‌کنيم.

انواع کارت‌هاي حافظه

Multi Media Card : که داراي سه نوع اصلي است :

MMC معمولي : يکي از مرسوم ترين کارت‌هاي حافظه است که تقريبا اکثر موبايل‌ها، دوربين هاي ديجيتال و… از آن استفاده مي‌کنند. کارت MMC در ظرفيت‌هاي 128 مگا بایت ، 256مگا بایت ، 512مگا بایت و 1 گیگا بایت در بازاريافت مي‌شود (شکل 1)

ram-01.jpg
شکل 1

RS-MMC : کارت RS-MMC از خانواده حافظه‌هاي MMC مي‌باشد و به حافظه فشرده معروف است که با يک آداپتور جداگانه که روي خود کارت مي‌باشد به گوشي متصل مي‌شود.که در ظرفيت‌هاي 128مگا بایت ، 256 مگا بایت، 512مگا بایت و 1گیگا بایت وجود دارد. تنها فرقي که اين کارت با MMC معمولي دارد، فناوري داخلي آن مي‌باشد و از نظر کيفيت، کارايي بيشتري نسبت به MMC معمولي دارد که بسياري از گوشي ‌هاي موبايل با آن سازگار هستند (شکل 2)

ram-02.jpg
شکل 2

DV-RS-MMC: فرقي که اين کارت با RS-MMC دارد فقط اندازه ولتاژ استفاده شده براي اين کارت است که تمام گوشي‌ها اين امکان را ندارند تا اين ولتاژ را تهيه کنند که برخي از گوشي‌هاي نوکيا و زيمنس اين قابليت را دارند. اين کارت به کارت DUAL-RS معروف است و به دليل کارايي فراواني که دارد براي اکثر گوشي‌هاي جديد نوکيا و زيمنس مورد استفاده قرار مي‌گيرد. قابل ذکر است که گوشي‌هايي که کارت MMC معمولي را ساپورت مي‌کنند،نمي تواند از اين نوع حافظه پشتيباني کند (شکل 3)

ram-03.jpg
شکل 3

( SD (Secure Digital Card : ظاهر SD تقريبا مشابه MMC است، ولي از لحاظ فني با هم بسيار تفاوت دارند. کارت SD نسبت به کارت MMC خيلي سريعتر است. هر چند استفاده از کارت SD چندان گسترش نيافته، اما به خاطر اندازه کوچک و مصرف انرژي اندک آن ، مورد توجه بسياري از شرکت‌هاي سازنده موبايل، دوربين ديجيتال و Mp3 Player قرار گرفته است.اين کارت داراي ظرفيت‌ها و سرعت‌هاي متفاوتي است. نوع معمولي آن با سرعت انتقالي در حدود 2 مگابايت در ثانيه، نوع High Speedو Ultra High Speed ، داراي قابليت انتقال بين 8 تا 10 مگابايت در ثانيه است. سرعت بالاي انتقال اطلاعات در اين نوع کارت باعث شده است که استفاده از اين کارت در دوربين‌هاي ديجيتال فيلمبرداري متداول شود. از جمله کارت‌هاي جديد ارائه شده به بازار از اين نوع مي توان به کارت‌هاي ATP 60x, SanDisk Ultra III يا Extreme اشاره نمود (شکل 4)

ram-04.jpg
شکل 4

MiniSD : اين کارت براي تلفن‌هاي همراه، MP3 Playerها و دوربين هاي ديجيتال ظريف کاربرد دارد. اين کارت هم از لحاظ الکترونيکي و نرم افزاري با کارت SD معمولي سازگار مي باشد و از همان واسط SD شامل مشخصات امنيتي حفظ اطلاعات يکسان استفاده مي نمايد. و از نظر اندازه تقريبا نصف اندازه کارت SD مي باشد (شکل 5)

ram-05.jpg
شکل 5

Compact Flash : کارت CF درون خود هم تراشه‌هاي حافظه و هم مدارهاي کنترل کننده را دارا مي‌باشد. بيشتر دوربين‌هاي ديجيتال از کارت CF استفاده مي‌کنند. که شامل دو نوع اصلي ( CFI ( Compact Flash I با ضخامت 3‌،‌3 ميليمتر و ( CFII ( Compact Flash II با ضخامت 5 ميليمتر است، و همانطور که گفته شد کاربرد اين نوع حافظه بيشتر در دوربين‌هاي ديجيتال است و شامل دو مدل اصلي است :

CFI: که داراي ظرفيتي بين 8 مگابايت تا 8 گيگابايت است. اين کارت حاوي چيپ‌هاي حافظه و کنترلر است (شکل 6)

ram-06.jpg
شکل 6

CFII : اين کارت همانند کارت CFI است با اين تفاوت که ضخامت آنها معادل 7‌،‌1 ميليمتر بيشتر است، و دستگاه‌هايي که داراي اسلات CFII هستند مي توانند نمونه هاي CFI را پشتيباني کنند اما عکس آن امکان پذير نيست (شکل 7)

ram-07.jpg
شکل 7

Smart Media : اين کارت روي دستگاه‌هاي ديجيتالي ساخته شده قبل از سال 2001 مصرف مي‌شود و حداکثر 128 مگابايت ظرفيت دارد و امروزه اين نوع کارت کاربرد بسياري کمي پيدا کرده است. کارت SM داراي کنترل کننده نيست و تنها يک حافظه ساده مي باشد که درون يک پوشش پلاستيکي قرار گرفته، و بيشتر بر روي دوربين‌ها کاربرد دارد (شکل 8)

ram-08.jpg
شکل 8

xD-Picture Card: شرکت‌هاي اليمپوس و فوجي ژاپن با مشارکت يکديگر کارت XD را توسعه داده و نوع جديدي از کارت حافظه را معرفي کردند که با طراحي بسيار فشرده، براي جايگزيني کارت SMساخته شده و ظرفيت آنها به 8 گيکابايت مي‌رسد، اين کارت براي استفاده در کامپيوتر يا دستگاهاي ديگر نياز به آداپتور دارد. و در دوربين هاي ديجيتال بيشتر کاربرد دارد (شکل 9)

ram-09.jpg
شکل 9

Memory Stick : سوني در سال 1999 اقدام به تهيه Memory Stick کرد تا آن را در دروبين‌هاي عکاسي ديجيتال و فيلمبرداري خود مصرف کند. اکثر نت بوک‌هاي سوني داراي بخشي براي خواندن Memory Stick هستند (شکل 10)

ram-10.jpg
شکل 10

ولي شرکت Lexar يکي از سازندگان معتبر و معروف کارت‌هاي حافظه به همراه Sandisk به ساخت کارت حافظه MS روي آورده اند. کارت MS جديد توليد شده توسط اين دو شرکت ظرفيتي در حدود 2 گیگا بایت و اخيرا 4 گیگا بایت دارد که از نوع کارت‌هاي MS Pro مي باشد. MS داراي سه مدل اصلي است که در زير به آن اشاره شده است :

Memory Stick PRO : اين کارت که براي رسيدن به ظرفيت بالاتري نسبت به نمونه هاي قبلي ساخته شده و ظرفيت آن تا 4 گيگابايت افزايش پيدا کرده که سرعت انتقال بيشتري هم دارد (شکل 11)

ram-11.jpg
شکل 11

Memory Stick DUO : اين نمونه مانند مدل MS است اما درست با نصف اندازه (شکل 12)

ram-12.jpg
شکل 12

Memory Stick PRO DUO : با اندازه کوچک و ترکيبي از حافظه هاي قبلي، داراي سرعت انتقال بالا و ظرفيت زياد مي باشد (شکل 13)

 

ram-13.jpg

شکل 13

TransFlash Card : که در تلفن‌هاي همراه بسيار کاربرد دارد، اندازه بسيار کوچک اين کارت، (11 ميليمتر در 15 ميليمتر) اجازه مي دهد تا کارخانه هاي سازنده تلفن همراه از آن در تلفن‌هاي همراه کوچک بدون محدوديت استفاده کنند (شکل 14)

ram-14.jpg
شکل 14

Plus Sd Card : اين نوع کارت با اندازه بسيار نازک مي‌تواند ظرفيت خوبي ارائه کند ضمن آنکه قابليت اتصال به USB را هم دارد. و نحوه اتصال آن به کامپيوتر با سرعت بسيار خوبي انجام مي‌شود (شکل 15)

ram-15.jpg
شکل 15

کدهاي مخفي تلفن‌هاي همراه
همانطور که مي دانيد در تلفن‌هاي همراه مي‌توانيد در تنظيمات پيش‌فرض دستگاه (که از مسيرهاي مختلف قابل دسترسي است) تغييراتي ايجاد کنيد و يا امکانات گوشي را آن طور که مي‌خواهيد تنظيم و استفاده کنيد، در واقع کدهاي مخفي يا ميانبر در تلفن‌هاي همراه همين کارها را با سرعت بيشتري انجام مي‌دهد، اما بسياري از قابليت‌ها وامکانات در منوي تلفن‌هاي همراه وجود ندارد و فقط با تايپ کد‌هاي مخصوص قابل دسترسي است، مانند نسخه سيستم عامل گوشي، تاريخ ساخت ، تاريخ آخرين تعمير گوشي و… . در ادامه شما شاهد کدهاي مخفي Nokia و Samsung خواهيد بود :

jadval-1.jpg
کد هاي مخفي نوکيا ( جدول 1 )

نکته : اگر پسوورد ( security code ) گوشي قبلا تغيير داده شده است و آنرا نمي‌دانيد و همچنين گوشي شما از سيستم عامل سيمبين ورژن7 استفاده مي‌کند ( مثل 6600 و 7610 و 6620 و 6260 و 9500 و 9300 ) ابتدا گوشي را خاموش کرده و در حاليکه سه دکمه سبز ، * ، 3 را همزمان نگه داشته‌ايد گوشي را روشن کنيد و آنها را آنقدر نگه داريد تا کار فرمت آغاز بشود. دراين حالت از شما ديگر پسوورد خواسته نخواهد شد و مستقيما گوشي فرمت خواهد شد.

فرمت کارت حافظه در گوشي‌هاي نوکيا
به صورت safe mode گوشي را روشن کنيد ( براي اينکار درحاليکه دکمه pen (مداد) را نگه داشته ايد گوشي را روشن کنيد البته درظاهر تفاوتي را مشاهده نخواهيد کرد.) سپس اين مسير را در گوشي برويد دنبال کنيد:

menu>>Extras>>Memory>>Format MEM.card

حالت safe mode بسيار به دردتان خواهد خورد و در مواقعي‌ که گوشي هنگ کرده و بالا نمي آيد احتمالا به دادتان خواهد رسيد و باعث مي‌شود گوشي بالا بيايد و بعد از آن بتوانيد گوشي را درصورت تمايل فورمت و يا هر عمل ديگري که در نظرتان است انجام دهيد. که در گوشي هاي مختلف کمي متفاوت مي‌باشد و در اسمارت فون‌ها (Smart Phones) اکثرا بايد کليد abc يا Pen را نگه داشته و سپس گوشي را روشن کنيد.
در مواقعي هم که گوشي اصلا بالا نيايد بايد از روش مستر ريست گوشي استفاده کنيد. در اين روش، گوشي را خاموش كرده و سه دكمه ( * ، سبز ،
meno) را گرفته و گوشي را روشن ‌كنيد تا زماني كه نوشته مربوط به فرمت ظاهرشود بعد دكمه ها را مي توانيد رها کنيد و کار فرمت آغاز مي‌شود.اگر هم گوشي اصلا خاموش نمي‌شود مي توانيد با خارج کردن باطري اين کار را انجام دهيد.

jadval-2.jpg
کد هاي مخفي سامسونگ (جدول 2)

نکته1 : اگر کدهاي ياد شده در گوشي تان عمل نکرد به جاي 8999* کدها ، عدد 0 را قرار بدهيد. براي مثال : کد *#8999*228# تبديل به کد*#0228# مي‌گردد.اگر باز هم جواب نداد اين‌ بار به جاي عدد 8999 عدد 9998 را وارد کنيد.
نکته2 : در برخي از کدها مي توانيد بجاي *# ، از #* استفاده کنيد مثلا *#7462#مي‌شود #*7462#.
نکته3 : تمام کد‌ها ياد شده امتحان شده‌اند اما ممكن است در برخي كشور ها ( مخصوصا ايران ) بعضي از اين كد ها غير فعال شده باشد.

کد *#2767*3855 که برروي گوشي هاي مدل SGH-600 کاربرد دارد، موجب فرمت گوشي و همچنين باز کردن قفل گوشي مي‌شود قفلي که شبکه فروشنده گوشي بر روي گوشي قرار داده تا با سيمکارت هاي ديگر قابل استفاده نباشد اين کد براي کساني مفيد است که از خارج از کشور با خودشان گوشي آورده اند و با سيمکارت‌هاي اپراتور داخل کشور و يا جاهاي ديگر کار نمي‌کند (که در بخش آنتن دهي تلفن‌هاي همراه راجع به آن بحث کرديم). در اين حالت بدون سيمکارت، گوشي را روشن کنيد و وقتي پيغامي مبني بر نبودن سيمکارت مشاهده کرديد، کد ياد شده را وارد کنيد حالا دوباره گوشي ريست مي‌شود و ديگر قفل شبکه از بين رفته است.
در اين حالت سريال نامبر گوشي به 0 – 400044 – 89 – 447967 تغيير پيدا مي‌کند.

سخن پاياني:
در زمينه کدهاي مخفي موبايل از آنجايي که تقريبا کاربران تلفن‌هاي همراه نوکيا و سامسونگ در ايران بيشتر از انواع ديگر مي باشد، به‌ همين دليل کدهاي انتخابي از اين دو نوع بود.

منبع : رایانه خبر

Advertisements

نوشتن دیدگاه »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


Entries و دیدگاه‌ها feeds.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: