لینوکس یا ویندوز, کدامیک بهتر است؟

2008/01/04 در 04:58 | نوشته شده در عمومی | 5 دیدگاه

خصوصیات هسته‌ی اصلی سیستم
۱– لینوکس مشکل ویروس ندارد! و این به دلیل نبود ویروس برای لینوکس نیست، بلکه به این دلیل است که لینوکس خیلی ایمن تر است، و خیلی کمتر از ویندوز مستعد ویروس است! برای مطالعه بیشتر بر اینکه چرا لینوکس کمتر تحت تاثیر ویروس خراب می شود این را مطالعه کنید!

۲- لینوکس نیازی به Defrag کردن پارتیشن ها ندارد! فایل سیستم های لینوکس به نحوی طراحی شده اند که داده ها را طوری توی دیسک می نویسند که نیازی به ابزاری برای Defrag کردن ندارد! برای اطلاع بیشتر یه سری به اینجا بزنید!

۳- در گنو/لینوکس هسته سیستم ،کرنل لینوکس، از محیط گرافیکی (X-Window) و از نرم افزار ها (OpenOffice.org) جدا است، پس هنگ (Crash) کردن یکی از برنامه ها باعث هنگ کردن (Crash) کل سیستم نمی شود، در ویندوز (ماکروسافت این را یکپارچگی می نامد!) اگر مرورگر وب هنگ کند کل سیستم هنگ می کند، و شما نیاز به ریستارت سیستم دارید!

۴- لینوکس نیازی به دوباره نصب شدن ندارد! در ویندوز اگر سیستم عامل خراب شود، هیچ راه ساده ای برای بازگردانی سیستم نیست، خیلی از مدیران پشتیبانی هیچ راهی غیر از دوباره نصب کردن سیستم ندارند! و این یعنی دوباره نصب کردن درایورها، نرم افزارها، و تنظیمات کاربری!! در لینوکس غیر از خرابی هارد دیسک، نیازی به دوباره نصب شدن سیستم نیست! خیلی از مشکلات در لینوکس بدون دوباره نصب کردن سیستم قابل حل هستند. اگر به هر دلیلی (شاید مثل من بخواهید از سوزه به اوبونتو و بعد به پارسیکس مهاجرت کنید!) شما نیاز به نصب دوباره دارید، با داشتن یک پارتیشن home جداگانه می توانید، تنظیمات خود را در همه‌ی توزیع ها داشته باشید!

5- لینوکس نیازی به ریستارت ندارد! (مگر وقتی که کرنل جدید را نصب کردید و می خواهید از آن استفاده کنید) هرگاه برنامه ای هنگ یا کرش کرد تنها باید آنرا ریستارت کرد، و نیازی به ریستارت کل سیستم نیست!

۶- لینوکس می تواند از بیش از ۱۰۰ فایل سیستم مختلف بخواند. ویندوز محدود به دو، سه تا فایل سیستم خودش است

۷- شما سورس کد برنامه را دارید، و اگر برنامه نویس باشید، می توانید آنرا بسته به نیاز خود بهتر کنید، ایراد های آن را برطرف کنید و… خیلی از کاربران معمولی فکر می کنند، این اصلا ضروری و کاربردی نیست، , ولی وقتی سازنده ی یک برنامه، پشتیبانی یک برنامه را برای فروش نسخه جدیدتر قطع می کند، متوجه اهمیت این موضوع می گردند.

۸- لینوکس می تواند در یک Logical Partition و یا روی هارد دیسک دوم سیستم بخوبی نصب گردد، ولی ویندوز تنها باید در یک پارتیشن اصلی (Primary Partition) سیستم نصب گردد!

۹- لینوکس را می توان روی یک تلفن همراه تا یک ابرکامپیوتر نصب کرد.

۱۰- لینوکس می تواند برنامه های حساس یک هواپیما را راه‌اندازی کند

۱۱- باگ‌های لینوکس از معادل تجاری آن خیلی کمتر است، و این مهمترین دلیل پایداری آن است.

۱۲- شما می توانید آنرا به دوستان خود بدهید، و همه با هم از آن استفاده کنید، معلمانتان در مهدکودک و دبستان نمی گفتند وسایلتان را به دوستان خود بدهید، و با هم از آن استفاده کنید؟ لینوکس و متن‌باز دقیقا آنرا می خواهند، درحالی که اگر دیسک ویندوز خود را به دوستتان بدهید، شما را دزد می خوانند!

۱۳- هزینه لینوکس بسیار کم است، نه تنها سیستم عامل مجانی است، بلکه برنامه ها و ابزارها را نیز می توانید بطور رایگان تهیه کنید! ممکن است شما بخواهید برای پشتیبانی یا آموزش هزینه ای بپردازید ولی آن هم بسیار کمتر خواهد بود.

۱۴- لینوکس و ویندوز هر دو محیط شل دارند. (توی ویندوز آنرا Command Prompt می گویند) محیط های شل در لینوکس (مثل Bash) خیلی قدرتمندتر هستند، و شما می توانید برنامه های کاملی با زبانهای اسکریپتی بنویسید. و این برای انجام اتوماتیک کارهای تکراری بسیار مفید است.

۱۵- لینوکس را می‌توانید از CD بوت کنید، ویا آنرا روی هارد دیسک نصب کنید.

۱۶- می دانید، در پس زمینه ویندوز راه هایی برای دسترسی مستقیم دولت ایالات متحده به داده های شما هر گاه که بخواهند وجود دارد؟ (چگونه؟) آره این بطور پیش فرض توی ویندوز تعبیه شده است… ولی در لینوکس این امکان وجود ندارد! (بدلیل در دسترس بودن سورس کد برنامه…)

۱۷- لینوکس بطور داخلی(Built In) مجازی سازی دارد. و شما می توانید بطور همزمان گونه های مختلفی از لینوکس، یا دیگر سیستم عامل ها را اجرا کنید.

۱۸- کرنل لینوکس تعداد عظیمی درایور سخت افزار های مختلفی را داراست، و برای استفاده از آنها شما نیازی به نصب هیچ چیز ندارید، در حالی که توی ویندوز برای استفاده از یک آداپتور بلوتوث شما باید درایور آنرا نصب کنید!

خصوصیات محیط دسکتاپ
۱۹– درحالی که هم لینوکس و هم ویندوز واسط گرافیکی دارند، ویندوز فقط یک واسط گرافیکی به شما ارائه می دهد. در لینوکس همه چیز قابل انتخاب است، و شما برای هرکاری تعداد عظیمی انتخاب های گوناگون دارید، و می توانید از هرکدام از چندین محیط و واسط گرافیکی‌ای که در دسترس دارید استفاده کنید.

۲۰- بیشتر توزیع های لینوکس به همراه تعداد زیادی نرم‌افزار و ابزار برای کارهای مختلف(مثل نرم‌افزار اداری OpenOffice.org) توزیع می گردند، نه تنها سیستم عامل آزاد و رایگان است، بلکه شما نیازی به پرداخت پول برای برنامه های کاربردی نیز ندارید… بله خیلی از این نرم‌افزار های آزاد/متن‌باز برای ویندوز هم وجود دارند(مثل OpenOffice.org یا Mozilla Firefox) ولی برای ویندوز شما نیاز دارید آنها را یافته، و دانلود و نصب کنید، در حالی که در اکثر توزیع های لینوکس آنها به طور پیش فرض نصب می باشند.

۲۱- در ادامه مطلب قبل باید گفت اکثر توزیع های لینوکس به همراه هزاران پکیج نرم افزارهای مختلف می آیند، در حالی که ویندوز حتی ابزارهای اولیه مثل یک ویرایشگر متن خوب ندارد. آره notepad هست، اگر شماnotepad رو نرم افزار خوبی بدونید! تفاوت در این است، پیدا کردن،پرداخت هزینه، دانلود کردن، و نصب کردن یا اینکه همه آنها توی DVD توزیع لینوکستان باشند، و شما تنها آنها را نصب کنید!

۲۲- OpenOffice.org که در لینوکس موجود است توانایی تبدیل سند شما بطور مستقیم به فرمت PDF را داراست، در حالی که در ویندوز باید یک برنامه‌ی اضافه خریداری یا دانلود و نصب کنید!

۲۳- موزیلا‌فایرفاکس که به همراه همه توزیع های لینوکس است، بسیار بسیار برتری هایی بر IE ویندوز دارد، برای مطلع شدن از ۱۰۱ کار که فایرفاکس می‌تواند انجام دهد که IE نمی‌تواند اینجا را مطالعه کنید!

۲۴- مرور وب تنها بهتر نیست،که سریعتر نیز هست! بلکه شبکه در لینوکس خیلی سریعتر است.

۲۵- لینوکس به همراه بازی های خوبی نیز می آید! برای آشنایی با ۱۰ بازی برتر لینوکسی اینجا را مطالعه کنید!

۲۶- Pidgin و Kopete دو ابزار چت محبوب در لینوکس که قابلیت کار با همه‌ی پروتکل ها را دارا می باشند… و Pidgin که نام قبلی آن Gaim بود برای ویندوز نیز وجود دارد.

۲۷- Copy و Paste اینجا ساده تر است. تنها متن را انتخاب کن، بعد با فشردن دکمه میانی موس هرجا که خواستی آنرا بچسبان (Paste) … البته Ctrl+C و Ctrl+V برای کاربران تازه وارد موجود است.

۲۸- راه اندازی سیستمی مثل Media Center بسیار ساده است. شما نیازی به خرید نرم‌افزار های اضافه یا نصب یک سیستم عامل دیگر ندارید. برای تبدیل سیستم خود به یک کامپیوتر Media center این مطلب را بخوانید.

۲۹- همچنین لینوکس دارای یک محیط دسکتاپ سه‌بعدی قابل استفاده و خوب است، که کار کردن با سیستم را آسان تر می کند.

۳۰- متنی که یکبار کپی کرده اید را تا ساعاتی دیگر بارها می توانید استفاده کنید! با استفاده از ابزاری به نام Klipper که در محیط دسکتاپ KDE بطور پیش فرض نصب است. و برای مدیریت کلیپ برد سیستم است.

۳۱- مدیر فایل Konqueror این امکان را به شما می دهد تا بطور گرافیکی ببینید هر فایل چقدر فضا اشغال کرده است. این برای فهمیدن سریع اینکه فضای این پارتیشن را کدام پوشه اشغال کرده و حذف موارد اضافه بسیار پرکاربرد است.

خصوصیات سمت سرور
۳۲– لینوکس های سرور در بر دارنده‌ی MySQL و PostgreSQL هستند، که ابزارهای مدیریت پایگاه های داده ای بسیار قوی ای هستند، و دیگر شما نیازی به خرید و نصب این ابزار یا وب سرور یا دیگر ابزار سمت سرور را ندارید.

۳۳- لینوکس برای محاسبات سنگین با استفاده از تکنیک کلاستر بندی کامپیوتر های استفاده می شود و بسیاری از ابرکامپیوتر ها در سراسر دنیا از لینوکس بعنوان سیستم عامل استفاده می کنند، ویندوز نمی تواند در این حد از سخت افزار را پشتیبانی کند.

۳۴- قابلیت پشتیبانی سیستم فایل ها، در حالی که فایل سیستم NTFS تا پارتیشنی به سایز ۱۶ ترابایت پشتیبانی می کند، فایل سیستم XFS در لینوکس پارتیشن های یک میلیون ترابایتی را پشتیبانی می کند! آره باور نکردنیه!

۳۵- لینوکس می تواند تا ۱۰۲۴ پردازنده در یک کامپیوتر، را پشتیبانی کند، ویندوز هیچ گاه به مقداری در آن حدود نخواهد رسید!

۳۶- شما می توانید تنها با دستور dmidecode شماره سریال های سخت افزار ها و باقیه مشخصات سیستم را بفهمید!

منبع: cityblogger.com

Advertisements

5 دیدگاه »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

 1. ممنونم بابت مطالب سازنده تان . من تا كنون با محيط لينوكس كار نكرده ام ولي اشتياق زيادي براي تجربه كردن آن دارم . مي خواستم سوال كنم كه آيا مي توان لينوكس و ويندوز را همزمان بر روي سيستم نصب كرد (مثل ويندوز 98 و xp كه در بسياري از سيستم ها همزمان نصب هستند ). در مورد لينوكس اگر مطالب يا لينك مفيدي داريد ، ممنون مي شوم كه معرفي بفرماييد .

 2. GOOD

 3. دوست عزیز، البته که میشه ویندوز و لینوکس رو با هم نصب کرد. ولی وقتی شما لینوکس بریزی سی دی ویندوزت رو آتیش میزنی از روش میپری. چیزهایی که دوستمون گفت عالی بود. اما نمیشه انگار کرد که شاید یک میلینوم مزیتهای لینوکس در مقابل ویندوز و یاً هر مدل سافتوری که شما باهاش کار کردین هستش. بدون اغراق لینوکس قابل مقایسه با ویندوز نیست. چه برای یوزر هایی که به دنبال افکتهایی هستند که لینوکس چندین سال پیش استفاده میکرد و امروز تازه در ویندوز 7 شاهد تعداد خیلی معدودی از اونها هستیم و چه برای یوزهایی که حرفه ای هستند مثل کمپانی dream works، ibm و …….. شما میتونید در لینوکس یک پنجره رو براش پسورد بذارین. دوتا پنجره رو به هم از هر طرفی که میخواین به صورت سه بعدی بچسبونید. مثلاً پشت به پشت هم باشن و بچرخن 😀 بعد هم آتیشش برنید. اینجوری بگم که اگه شما موفق بشید که بالاخره یکی از بی نهایت temp های زیبای لینوکس رو انتخاب کنید و مشغول به باز و بسته کردن پنجره ها بشین و در همون لحضه یک متخصص ویندوز شمارو ببینه میگه حتماً دارید سارمان سیا رو هک میکنید. چون ضاهر داستان هم واقعاً حرفه ایه. شما میتونید هرچی برنامه که میخواید هم در ویندوز داشته باشید رو روی لینوکس نصب کنید. اصلاً کارو راحت کرده. توی لینوکس یک پنجره باز میکنید و توی اون ویندوز باز میشه تا اگه خواستین یاد بدبختیتون بیفتید صاف توی ویندوزتون کار کنید. چیزهایی بنام هنگ یا فریز کردن در لینوکس وجود خارجی نداره.
  یه چیزه دیگه هم اینکه همه میخوان لینوکس بریزن بعد میگن از کجا بخریم. لینوکس open surce هستش. یعنی متنش باز و صد در صد رایگانه و هر کسی میتونه تغیرش بده. حالا شرکتهایی هستند که همه کارشون اینه که هسته لینوکس رو به بهترین شکل ارائه کنند. یعنی همون تغیر دادن لsssینوکس. اسم اون شرکتها همون اسمه انواع لینوکس هستش. نامهایی مثل Red hat, suse (opensuse) و ubunto و بسیاری دیگه. به نظر من و البته طبق نظر سنجی ها که هر روز یه جواب میدن ununto بهترین لینوکس هستش،
  اینجا میتونید لیست انواع توزیع کنندهای لینوکس رو که همون انواع سیستم عاملهای لینوکس هستند ببینید. البته همه اینا یه هسته مشابه دارن. ولی هر کدوم به نوبه خودشون بهینه تر شدن:

  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_distributions

  میتونی هم توی گوگل بزنید :
  The 10 Best Linux Distributions

  که به سایتهای مختلف که پیدا میکنه سر بزنید و ببنید بهترین ها کدوم هستند.
  خلاصه دنبال این نباشید که یه برنامه به اسم LINUX بگیرید و نصبش کنید و بعد سیستم عامل لینوکس بون شه. باید دنبال اون مدلی که میخواین بگردین. چیزی بنام صرفاً لینوکس پیدا نمیکنید.
  ولی شماهر کدوم هم که خواستین برید توی سایشت و مجانی دانلودش کنید. مثلا درً http://www.ubunto.com میتونید ubuntu رو برای سیتمهای 32 یا 64 بیتی خودتون دانلود کنین یا حتی نخه مربوط به لپتاپ رو بگیرید. همه و همه صد در صد رایگان. فقط باید بشینید به دانلود نگاه کنید تا تموم شه. میتونید نسخه مربوط به سی دی رو بگیرید و بدون نصب سیستم عامل از روی سی دی بوت کنید. اینا همش برای تمام لینوکسها هستش. فقط فرقه بین لینوکس ها… چی بگم. بگیرید ایتفاده کنید خودتون داستان رو متوجه میشین. شما در ویندوز 7 چیزهای که میبینید سالها پیش روی لینوکس بوده. فقط این بیل گیتس رو با این فاجعه هولناکش و عصر حجریش بنام ویندوز پولداتر نکینید. به نظر من انتخابتون برای لینوکس میتون در اولویت اول ubuntu و در اولویت دوم opensuse باشه.

 4. من به شما پیشنهاد میکنم از مینت استفاده کنید

 5. لطفا یکطرفه قضاوت نکنید! این که لینوکس سیستم عامل خوبیه شکی توش نیست ! اما گسترده بودن سطح نرم افزار های ویندوز چیزیه که هیچکس نمی تونه ردش کنه و شما برای استفاده از نرم افزار هایی مثل فتوشاپ و آرتیستر به ویندوز رجوع کنید . من از ویندوز 7 و کالی لینوکس به صورت همزمان استفاده می کنم و اوبونتو رو به عنوان اولین توزیع برای استفاده گران تو صیه نمیکنم! درسته که پشتیبانیه خوبی داره اما لینوکس به سخت و حرفه ای بودنش لینوکسه و نباید به راحتیه اوبونتو عادت کنید ! من slackware رو توصیه میکنم.
  این رو هم بگم که فقط 1.7٪ از کاربران رایانه های شخصی از لینوکس استفاده می کنند و بالای 90٪ از ویندوز پس بنابراین ویندوز هر هکری رو برای ساخت ویروس وسوسه میکنه!


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


Entries و دیدگاه‌ها feeds.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: